OLAY

#YemeksepetiBoykot olayı nedir? Banabi olayı ne?

Editör Onaylı
admin
admin · 18 Ağustos 2020
#YemeksepetiBoykot olayı nedir? Banabi olayı ne?

Yemeksepeti / Banabi taciz iddiaları

İddiaya göre, Yemeksepeti’nin sahibi olduğu Banabi’nin Maltepe Bağlarbaşı Mahallesi’nde bulunan deposunda zihinsel engelli bir çocuk, çalışanın istismarına uğradı.

Deponun bulunduğu mahallede yaşayan 14 yaşındaki kız, 3 çalışanın yanına gelerek D.K. adlı çalışanın kendisini taciz ettiğini anlattı. Çalışanlar bu durumu bölge sorumluları, müdürler ve şeflerine iletti. Kamera kayıtları incelendi ve D.K isimli çalışanın küçük kız ile depoda kameranın gördüğü ve görmediği kör noktalarda uzun zaman geçirdiği görüldü. Olayın bu şekilde ortaya çıkmasından sonra 3 depo çalışanı hiç beklemedikleri bir şekilde uzaklaştırma aldılar. İşçiler daha sonra işten atıldı.

Olay 18 Ağustos 2020 tarihinde Twitter'da #YemekepetiBoykot hashtag'i ile trend oldu ve büyük tepkiler topladı. Olayın detaylarını ve çalışanlardan birinin ses kaydını içeren Twitter flood'unu aşağıda bulabilirsiniz:

https://twitter.com/parangobey/status/1295609707894366208


Yemeksepeti resmi açıklaması

Tepkilerin büyümesi ile birlikte kısa zamanda Yemeksepeti'nin resmi ekşisözlük hesabından şu açıklama geldi:

https://eksisozluk.com/entry/111734533

Özetle, eylemlerin göz ardı edilmediğini ve hukuk çerçevesinde işlemlerin başlatıldığını belirtmişler. İddiaya adı karışan kişinin çalışanlar tarafından hukuksuzca darp edildiği ve bunun da adli sürece dahil edildiği detayını eklemişler.


Anahtar kelimeler: 

yemeksepeti olayı ne

banabi olayı ne

yemeksepeti taciz

banabi taciz


OlayiNedir.com - 2020
PROD @ 2021-01-24 15:08:25