OLAY

WhatsApp'ı siliyoruz olayı nedir? AYRINTILI ANALİZ: Yeni sözleşme yanılgıları, Telegram güvenli mi?

Editör Onaylı
admin
admin · 10 Ocak
WhatsApp'ı siliyoruz olayı nedir? AYRINTILI ANALİZ: Yeni sözleşme yanılgıları, Telegram güvenli mi?

WhatsApp, 4 Ocak itibarıyla yeni bir kullanıcı sözleşmesini yayınladı ve uygulama üzerinden bunun onaylanmasını istedi. Bu sözleşme, WhatsApp'a (ve dahil olduğu şirket olan Facebook'a) kullanıcıları hakkında çeşitli verilerin toplanması ve kullanılması haklarını sunuyor. Peki bu "çeşitli veriler" içerisine neler dahil ve nasıl kullanılacaklar?

WhatsApp, mesajlarınızı okuma hakkı talep etmiyor!

Bu, çok fazla kişi tarafından düşülen çok yaygın bir yanılgı. WhatsApp sizden mesajları okuma talebinde bulunmuyor. Özel mesajların okunması ve işlenmesi gibi bir hakkın dünya üzerinde herhangi bir şirket tarafından resmi olarak talep edilmesi söz konusu dahi olamaz.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi

Peki o zaman tam olarak ne talep ediyor?

Yeni sözleşmede kullanıcılardan toplanması planlanan veriler, birçok uygulamanın halihazırda otomatik topladığı verilerden oluşuyor. Bu verilere konum, cihaz ve bağlantı ile alakalı bilgiler dahil.

Yeni sözleşmenin bir diğer önemli noktası da toplanan bu verilerin WhatsApp'ın sahibi olan Facebook şirketi ile paylaşılabilecek olması. Fakat tekrarlamakta fayda var: Toplanan ve paylaşılan verilere kullanıcı mesajları DAHİL DEĞİL.

Telegram güvenli mi? Telegram'a geçmek

Telegram'ın, WhatsApp'tan daha güvenli olduğu göreceli ve tartışmalı bir konu.

Bunun birinci sebebi, Telegram'ın "uçtan uca şifreleme" protokolünü sadece "gizli sohbet" olarak açılan sohbetlerde kullanması. WhatsApp ise bu güvenlik protokolünü tüm sohbetler için otomatik olarak kullanan bir uygulama.

Telegram gizlilik sözleşmesi, şifreleme

Bu ifadede görüldüğü üzere, Telegram'da uçtan uca şifreleme protokolü sadece gizli sohbet olarak başlatılan konuşmalarda kullanılmakta.

Telegram tüm sohbetlerinizi depolamak durumunda

Telegram güvenliği ile alakalı bir diğer konu, Telegram'ın bir bulut mesajlaşma uygulaması olması. Bunun anlamı, mesajlarınız siz silmediğiniz müddetçe Telegram tarafından saklanması demek. Bunu Telegram'ın gizlilik sözleşmesinde de görmek mümkün.

Telegram gizlilik sözleşmesi, mesaj depolama

Bu mesajlar şifrelenmiş şekilde saklanıyor olsa da mesajların okunması için gereken şifrelerin şirket tarafından kullanılması veya herhangi bir siber saldırıda çalınıp başka kişiler tarafından okunması gibi bir ihtimal yok denemez.

Dikkat ederseniz, Telegram'a herhangi bir cihazdan girdiğiniz zaman tüm mesajlara direkt o cihazdan erişiminiz olurken, WhatsApp'ta mesajlarınız telefonunuzda saklandığı için Whatsapp Web'den mesajlarınızı okumak için telefonunuzun bağlı olması şartı gerekiyor (çünkü mesajların bulutta saklanıp buluttan erişilmesi yerine sizin telefonunuzda saklanıp yine sizin telefonunuzdan erişiliyor).

Whatsapp ise mesajları ilettikten hemen sonra mesaj ile ilgili verileri sildiğini belirtiyor (yukarıda verdiğimiz gizlilik sözleşmesi resminde). Yani WhatsApp'in yeni sözleşmesinden korkup Telegram'a geçmek, denize düşüp yılana sarılmak gibi olabilir.

Ama Telegram açık kaynak kodlu, yani verilerimiz işleniyor olamaz?

Telegram'ın açık kaynak kodlu olması, verilerin Telegram'ın ana yazılımları tarafından işlenmiyor olduğunu gösterdiği doğru. Fakat verilerin saklandığı sunucu'da açık kaynak kodlu olmayan diğer yazılımlar çalıştırmak veya bu verileri başka sunuculara aktarmak pekala mümkün.

Sonuç olarak ne yapmalı?

WhatsApp'ın sözleşmesinde mesajlarınızı saklaması, okuması veya işlemesi gibi bir ifade olmadığını belirttik. WhatsApp'ın bu ifadesine güveniyor ve işleyeceği (konum, cihaz ve bağlantı gibi) diğer bilgileri vermekte sıkıntı görmüyor iseniz WhatsApp kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat, buna karşılık olarak Telegram kullanmanın (Telegram'ın açıkça mesajları depoladığını belirtmesi ve uçtan uca şifrelemeyi varsayılan olarak kullanmaması sebepleriyle) güvenli olduğu söylenemez.

Konu en son, kişisel güven meselesine gelebiliyor diyebiliriz. Çünkü sonuçta seçeceğiniz uygulamaya çeşitli konularda güvenmeniz gerekecek. Bizim bu makalede vurgulamak istediğimiz, her iki uygulamanın da gizliliğe olan yaklaşımlarının eksileri ve artıları olmasıydı.

Konu ile ilgili tüm soru ve görüşleriniz için Twitter üzerinden @olayinedircom mention'ı ile bize ulaşabilirsiniz.


Anahtar kelimeler: 

WhatsApp siliyoruz

WhatsApp neden siliniyor

WhatsApp yeni sözleşme

Telegram güvenli mi

Whatsapp siliyoruz olayı ne


OlayiNedir.com - 2020
PROD @ 2021-01-24 15:08:25